close
تبلیغات در اینترنت
روزه داری در دوران بارداری و شیر دهی

 • آخرین ارسال های انجمن

عنوان پاسخ بازديد آخرين ارسال
انتخاب لباس مناسب در فصل پاییز 0 2 hotnaz
قسمت های مختلف تایر خودرو 0 4 vahiddgn
تایرهای ضدپنچری 0 10 vahiddgn
تایر هواپیما 0 3 vahiddgn
تاریخچه شرکت مکسس 0 5 vahiddgn
تاریخچه شرکت بارز 0 3 vahiddgn
سرویس و نگهداری آسانسور 0 2 zahrapouran
هزینه عصب کشی دندان 0 6 zahrapouran
ليست رشته هاي بدون کنکور دانشگاه آزاد 0 3 zahrapouran
مشاوره انتخاب رشته کنکور 97 0 5 zahrapouran
دفترچه انتخاب رشته دانشگاه علمي کاربردي 0 6 zahrapouran
آژانس دیحیتال مارکتینگ 0 6 mahsa-nita
پذيرش پرديس هاي بين المللي 0 4 zahrapouran
منابع کنکور تجربي 97 0 5 zahrapouran
ثبت نام امريه 0 4 zahrapouran
معرفی بهترین جایگزین های تلگرام 0 29 fns4565
انتخاب رشته کنکور کارداني 0 8 zahrapouran
خرید آمازون 0 6 110120c
روغن خراطین 0 3 110120c
دستگاه دفع سوسک 0 3 110120c
اتو مو 0 3 110120c
شلوار اسلش 0 6 110120c
مشاوره کنکور تجربی 0 9 zahrapouran
مؤثرترین روش برای جوانسازی واژن با لیزر 0 11 lizardwebdesign
ختنه 0 6 lizardwebdesign
ختنه نوزاد پسر 0 2 lizardwebdesign
خشک کن فرش ماشین آلات ایرانیان 0 13 muhammadx
خونه تکونی عید 0 14 sohibanoo
دکورگاه کجاست؟ 0 13 worldsite
منظور از پیراکده چیست؟ 0 14 worldsite
صفحه اول انجمن | ثبت نام در انجمن | ورود به پنل کاربری

روزه داری در دوران بارداری و شیر دهی

واحد تحقيقات روزه‌داری دانشگاه شهید بهشتی با هدف بررسی تاثيرات درازمدت روزه‌داری مادران در ماه رمضان بر رشد مغزی جنين، بهره هوشی 98كودك و نوجوان 4 تا 13ساله را كه مادران‌شان هنگام بارداری آنان ماه رمضان را كامل روزه گرفته بودند، اندازه‌گيری كرد و متوجه شد كه 30روز روزه‌داری مادران باردار در تمام ماه رمضان، در زمانی ‌كه حتي طول روز به طور متوسط 12ساعت باشد هم تاثير نامطلوبی بر بهره هوشی كودكان نمی ‌گذارد.
بررسی دیگری نيز که در دانشگاه علوم پزشکی همدان انجام شد، نشان داد كه روزه‌داری سبب كاهش وزن نوزادان نشده و حتي افراد روزه‌دار، بچه‌های سنگين‌تری به دنيا آورده‌اند.
در پژوهش ديگری که دانشگاه علوم پزشكی اردبيل در سال1377براي مقايسه وضعيت دوران بارداری و نتايج حاملگي در زنان روزه‌دار و غيرروزه‌دار انجام داد، مشخص شد كه به لحاظ ميزان كم‌خوني در دوران بارداري و تولد نوزاد كم‌وزن در 3ماهه دوم و سوم، ميان زنان روزه‌دار و غير روزه‌دار فرق چنداني وجود ندارد.
در اين بررسی پيشنهاد شده بود در صورتی ‌كه زنان حامله از سلامتی كامل برخوردار باشند، با كمك و مشورت تيم بهداشتی و مراقبت كافی در دوران بارداری می توانند در ماه مبارك رمضان روزه بگيرند.

روزه‌داري با شرط و شروط

 اما روزه‌داري در همه دوران بارداري به اين راحتي‌ها قابل توصيه نيست. اين را ساير پژوهش‌ها نشان مي‌دهد.
نتيجه تحقيق خديجه رحمانی - كارشناس ارشد تغذيه و عضو هيأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی- حاكي از آن است كه «روزه‌داری در 3ماهه دوم تاثيرات سوئي بر جنين ندارد اما در 3ماهه سوم به خاطر اينكه 50 تا 70درصد انرژی جنين از گلوكز مادر تامين مي‌شود، روزه‌داری سبب افزايش برداشت از ذخاير چربی و به دنبال آن افزايش تركيبات كتونی در خون مادر می ‌شود، اين تركيبات از طريق جفت وارد گردش خون جنين شده و به سيستم عصبی او آسیب می رساند، بنابراين روزه‌داری در این دوران توصيه نمی ‌شود.»
دكتر نيره فصيحی‌‌فرد - جراح و متخصص بيماري‌های زنان - هم اين نظر را تاييد مي‌كند. او در اين‌باره می‌گوید: «چنانچه زنان باردار حدود 8ساعت در حالت ناشتا باقی بمانند، قند خون آنها نسبت به حد طبيعی کمتر شده و با افزايش مدت زمان گرسنگی، احتمال افزايش كتون ناشی از سوخت و ساز چربي‌ها در خون مادر وجود دارد.
ورود مواد كتونی از طريق جفت به جنين و از سوی ديگر كاهش قند خون مادر موجب می ‌شود سنتز بازهای آلی در سلول‌های مغز جنين دچار اختلال شده و به همین علت مي‌تواند در 3ماهه سوم خطرات جدی‌اي برای جنين دربرداشته باشد.»
ايشان در اين باره توضيح مي‌دهد كه اين موضوع حتي در 3ماهه اول بارداری هم مهم است. اين متخصص اعتقاد دارد يك زن باردار زمانی می تواند فريضه روزه را به‌جا آورد كه فعاليت روزانه كمی داشته و آزمايش‌هاي خون و ادرار او نيز طبيعی باشد.دكتر شيرين قاضي‌زاده هم به خانم های باردار توصيه می ‌كند اگر روزه گرفتند از خانه بیرون نروند و فعاليت كمي داشته باشند.

ويار و روزه

دكتر اشرفی - متخصص زنان و زايمان - معتقد است: «در 3ماهه اول بارداری مادرانی كه ويار دارند، ميل به غذا نداشته، دچار حالت تهوع شديد، افت فشار و كمبود قند هستند و نبايد روزه بگيرند. همچنين در 3ماهه آخر بارداری نيز به دليل اينكه جنين از جريان خون مادر بيشتر استفاده مي‌كند، روزه گرفتن ضرر دارد.» او توصيه می-‌كند: «مادرانی كه قصد روزه گرفتن دارند بهتر است قبل از آن آزمايش ادرار بدهند.»
دكتر مرضيه مهاجری - استاديار گروه زنان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد - نيز معتقد است: «روزه‌داری اثر قابل توجهی بر رشد جنين و جثه نوزاد در هنگام تولد ندارد. البته شاید روزه‌داری بيش از 15روز، در زنان باردار موجب كاهش وزن‌گيری مادر و افزايش بروز حملات هيپوگليسمی ‌شود كه مي‌توان گفت اثر قابل توجهی بر رشد جنين نخواهد داشت.»
ناهيد خداكرمی - دبير انجمن مامايي ايران و عضو هيأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی - هم معتقد است: «آن تعداد از زنان باردار كه در 3ماهه نخست بارداري هستند و حالت تهوع ندارند، می ‌توانند روزه بگيرند اما اگر زنان بارداری كه دچار تهوع‌ هستند روزه بگیرند، ممكن است خطر جدی جان آنها را تهديد كند.»
به عقیده او كاهش قند خون در زنان بارداری كه روزه‌ می گیرند ممكن است موجب بیهوشي مادران شده و خون‌رسانی به جنين را مختل كند اما بروز اين مشكلات برای تمامی زنان باردار و روزه‌دار قطعی نيست. در هر حال او معتقد است زنان بارداری كه دچار فشار خون مزمن يا حاملگی، ديابت يا بيماری‌های زمينه ‌ای هستند، نبايد روزه بگیرند.

روزه و رژيم
 

اگر زنان باردار روزه گرفتند، توصيه كارشناسان اين است كه حتما به رعايت رژيم غذايي درست، در ايام ماه مبارك رمضان توجه داشته باشند. نكته اول اينكه بايد مقدار كالري مورد نياز آنها بر اساس وزن، قد و سن حاملگي‌ شان توسط كارشناس تغذيه محاسبه شود. اگر مقدار اين كالري با وعده‌ هاي سحري، افطاري و شام و ميان ‌وعده‌ هاي بين آن جور درآمد، مي‌توانند با مشورت پزشك خود و در صورتي كه زمينه بيماري خاصي نداشتند، روزه بگيرند.
علاوه بر این، رژيم غذايی برای زنان باردار سالم روزه‌دار بايد به‌گونه‌ای باشد كه پروتئين، سبزيجات، ميوه ‌ها و خوراكی ‌های شيرين مفيد و مغذی نظير خرما – به ‌ويژه در هنگام افطار و سحر - به ميزان بيشتری در آن وجود داشته باشد.

اختلاف بين نظرات

همان‌طور كه خوانديد اظهار نظرهای متعددی در اين زمينه شده كه بعضي آنها متناقض به‌نظر می ‌رسند كه البته اين مسئله، محدود به كشور ما نيست؛ بر اساس تحقيقی در تونس، كالری مواد مغذی مصرفی و وزن زنان سالم طی روزه‌داری در ماه مبارك رمضان تغييری نكرده بود. همچنين مطالعه ‌ای در بيرمنگام نشان داد كه روزه‌داری ماه رمضان تاثير نامطلوبی بر وزن نوزادان ‌نمی ‌گذارد.
اما مطالعاتي هستند كه درست عكس اين موضوع را نشان مي‌دهند. نتايج يك تحقيق در عربستان نشان مي ‌دهد تعداد نوزادان با وزن كمتر از طبيعی و همچنين مرگ و مير آنها طی مراسم حج و ماه رمضان افزايش يافته بود.
همچنین بررسی جدیدی که در مجله آمریکایی «پریناتولوژی» چاپ شده، نشان مي‌دهد میزان بروز برخي مشكلات در مادران روزه‌دار بیشتر بوده؛ مشكلاتي مانند دیابت، حاملگی و سزارین و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان.
اين اختلاف در نتايج شايد ناشی از نقشی باشد كه سوء تغذيه مادر به‌ عنوان يك مشكل تعيين ‌كننده، بر عهده دارد. اما به ‌طور کلی توافقی که میان متخصصان مختلف وجود دارد این است که خانم های حامله با داشتن یک رژیم خوب غذایی می توانند در 3ماهه دوم بارداری روزه بگیرند. در هر حال به شما توصیه می‌کنیم برای تصمیم‌گیری با پزشک خودتان - که در جریان وضع جسمانی و شرایط شما در دوران بارداری بوده - مشورت کنید.

شیردهی و روزه
 

مطالعات نشان داده كاهش وعده‌های غذايی طی روزه‌داری باعث كاهش حجم شير مي‌شود كه متعاقب آن شير مورد نياز نوزاد در سال اول - به‌ويژه 6 ماه اول - تامين نمی ‌شود.
بنابراين روزه‌داری براي مادری كه كودكش كاملا متكي به شير مادر است، توصيه نمی ‌شود. به همین علت متخصصان می گویند زنان در 6ماه اول شيردهي روزه نگيرند زيرا كودك وابسته به شير مادر است و گرسنگی طولانی مدت مادر شيرده در رشد كودكان اختلال ايجاد می كند. اما زنان شيرده می ‌توانند پس از 6 ماهگی - زمانی كه نوزاد‌شان، از غذاهای كمكی استفاده می ‌كند - روزه بگيرند.
این مادران بايد هنگام سحر از شير و مايعات استفاده كنند چرا كه اگر آب كمی به بدن آنان برسد، حجم شيرشان كم مي‌شود. علاوه بر این، به آنان توصيه می‌شود در طول روز نيز فعاليت‌هاي سنگين خود را كنار بگذارند تا ميزان آب بدنشان ذخيره شود. رژيم غذايي مادران شيرده بايد از پروتئين، كلسيم، آهن و ويتامين‌ها غنی باشد، وگرنه رشد كودك و سلامتي مادر به‌خطر می افتد. پس لازم است مادران مواد غذايي سرشار از آهن (گوشت و حبوبات)، كلسيم (شير و لبنيات کم چرب) و سبزی و میوه استفاده کرده و از مصرف ادويه و سير هنگام سحر - به علت بدبو كردن شير - خودداری کنند. البته در صورتی كه مادران دانستند روزه‌داری موجب كاهش شير آنها مي‌شود، نبايد روزه بگيرند.

منبع: مدرسه مامانها (همشهری انلاین)

برچسب‌هابرچسب ها: کودکان ,

  نظرات وبلاگ
  نام شما :
  آدرس وب سایت :
  پست الکترونیک :
  ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
  پیام شما :
  شکلک ها :
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  :
  نظر خصوصی
  کد امنیتی :
  :
  نام ارسال کننده : هر روز آخرین خبر استخدامی را برات اس ام اس میفرستیم
  سلام وقت بخیر

  اگه تمایل داری هر روز آخرین اخبار استخدامی شرکت ، سازمان های دولتی را دریافت کنی

  می تونی به لینک زیر جهت فعال سازی بری

  http://sms.mida-co.ir/newsletter/6/estekhtam
  9 دی 1393 | 4:10
  نام ارسال کننده : FtAGVZuV
  I apipecrate you taking to time to contribute That's very helpful. http://dkendmlfq.com [url=http://pqkpwga.com]pqkpwga[/url] [link=http://fcxiwicz.com]fcxiwicz[/link]
  10 آذر 1393 | 18:54
  نام ارسال کننده : zFMk5ivN
  Right ont-ihs helped me sort things right out.
  9 آذر 1393 | 13:08
  نام ارسال کننده : BCjEXrDXn
  That's more than sesnebli! That's a great post!
  9 آذر 1393 | 9:39
  نام ارسال کننده : Raoa9orsrFj
  Umm, are you really just giving this info out for nohngti?
  7 آذر 1393 | 19:54
  نام ارسال کننده : دریافت پنل رایگان به همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005
  باسلام خدمت شما مدیر عزیز

  جهت ثبت نام پنل اس ام اس رایگان با همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 می توانید به آدرس

  http://50005.mida-co.ir

  مراجعه نمائید.

  منتظر حضور گرمتون هستیم

  mida-co.ir
  7 آذر 1393 | 2:15
  نام ارسال کننده : پیشنهاد یک کسب کار هوشمندانه
  با سلام خدمت شما

  این پیام احتمالا آینده ی تجاری شما را متحول خواهد کرد

  شما می توانید با حداقل سرمایه ی اولیه ،

  صاحب جامع ترین مرکز فروشگاهی و خدماتی شهرتان شوید

  جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت WWW.IBP24.ORG مراجعه نمایید
  26 آبان 1393 | 1:25
  نام ارسال کننده : سامانه پیامک
  با سلام خدمت شما مدیر محترم
  شما می توانید با عضویت در طرح همکاری فروش پنل و خطوط پیامکی از بازدید کننده وبلاک خود درآمد کسب کنید
  ابتدا وارد آدرس زیر شوید و مراحل ثبت نام رو کامل نمائید
  http://sms.mida-co.ir/hamkar
  سپس وارد پنل کاربری شوید و از قسمت شبکه فروش و بازاریابی کد های مربوط به فروش پنل را در سایت خود قراردهید بعد از معرفی هر کاربر به شما 25 درصد سود فروش داده می شود
  جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمائید
  mida-co.ir
  info@mida-co.ir
  2 مهر 1393 | 1:36
  نام ارسال کننده : سامانه پیامک
  با سلام خدمت شما مدیر محترم

  برای داشتن یک سامانه حرفه ای و رایگان همین حالا اقدام نمائید. سامانه sms5002.ir به شما یک پنل پیامک کاملا اختصاصی رایگان می دهد با این سامانه پنل ارتباطی جدیدی بین سایت و کاربران خود آغاز کنید. برای فعال سازی همین حالا اقدام نمائید.

  جهت ثبت نام به آدرس زیر مراجعه نمائید

  sms5002.ir/register.php
  20 تير 1393 | 3:57
  نام ارسال کننده : afGFAeNu
  What a great reoscrue this text is. http://awmdlggxhqg.com [url=http://aobldfpyytf.com]aobldfpyytf[/url] [link=http://tzvlwvb.com]tzvlwvb[/link]
  1 دی 1392 | 13:07

صفحات